Collab Partners | ÖRNEK İŞLER
15751
page-template-default,page,page-id-15751,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive
 

ÖRNEK İŞLER

Kolektif Programlar

Collab

Aynı kurumda farklı yönetim seviyelerinden oluşan 6 kişilik gönüllü bir grup ile belirlenen tek bir tema etrafında 20-30 kişinin katılımıyla yarım gün olarak düzenlediğimiz workshop’lardır. Collab workshoplarının temel amacı katılımcı bir zemin oluşturmak, değişim sürecindeki önemli sorulara birlikte yanıt aramak ve olası dirençleri iş birliğine dönüştürmektir.

 
Bayer Crop Science
Koçtaş
Nivea Logo
allianz
 
Ortak Liderlik Programı

Yönetim ekipleriyle gerçekleştirdiğimiz bir yıl içine yayılmış beş workshop’tan oluşan programımız, “Mevcut yapısal ve kültürel durumun değerlendirilmesi, Ortak gelecek ideali oluşturma, Prototip adımlarla harekete geçme, Hızlanma ve alınan yolun Değerlendirmesi” adımlarını takip etmektedir

 
Bayer Crop Science
Maxion Jantaş
Spor İstanbul
Akwell
Koçtaş
Protel
Toyoink
Vilmorin
Yatsan
LcWaikiki
Maxıon İnci
 
Büyük Grup Fasilitasyonu

Aynı kurum çalışanları ve bazen dış paydaşların da katılımıyla (100+ kişi) ortak yön duygusu oluşturma ve işbirliği zeminini güçlendirme hedefiyle düzenlediğimiz workshop’lardır.

 
Garanti BBVA
Mercedes
Aygaz
Garanti Emeklilik
Koçtaş
Yada
LcWaikiki
 

Danışmanlık

Organizasyonel Dönüşüm Haritası ve Envanteri

Kurumların kültürel ve yapısal olarak hangi paradigmalar içinde işlediğini ortaya çıkarmak ve değişim ihtiyaçlarını görünür hale getirmek için kullandığımız envanter ve araştırma metodolojisidir. Frederick Laloux’un “Reinventing Organizations” araştırması ve kitabından yararlanılmıştır

 
Bayer Crop Science
Spor İstanbul
Koçtaş
 
Üst Yönetime Danışmanlık ve Mentorluk

Üst yönetimekiplerine organizasyonel ve kültürel dönüşüm alanında verdiğimiz danışmanlık ve mentorluklardır.

 
Bayer Crop Science
Memorial
Omsan
Otocash
Otoflex
Yazaki
Manheim
Bayer
 

Bireysel Programlar

Yönetici Koçluğu

Bir koç veya mentor ile yaptığımız, temel amacı bireyin farkındalık, eylem ve öğrenme döngüsü içinde kişisel değişim gündemini kolaylaştırmak olan çalışmalardır.

 
KoçSistem
Vodafone
Geberit
Pernod Ricard
Bayer Crop Science
Syngenta
Lesaffre
Mercedes
Maxion Jantaş
Howden
Sütaş
Turkcell
LcWaikiki
 
Grup Mentorluğu

Altı yöneticiden oluşan grupların bir mentor ile birer aylık aralıklarla, 2,5 saatlik seanslar halinde çalıştığı ve gündemin grubun ortak eğilimleriyle şekillendiği çalışmalardır.

 
Bayer Crop Science
Howden
LcWaikiki
 

Eğitim Programları

Açık İletişim

Kendi duygu, düşünce, varsayım ve beklentilerini uygun bir tutumla aktarma ve diğer kişilerin dünyasını kavrayacak etkili bir dinleyici olma becerilerini geliştirmeye yönelik temel eğitimdir.

 
Bayer Crop Science
Otocash
Otoflex
Mercedes
Maxion Jantaş
Akwell
Bayer Monsanto
İsken
Protel
Vilmorin
Turkcell
Maxıon İnci
 
Katılımcı Karar Alma ve Toplantı Yönetimi

Katılımcı karar alma prosesi ile ilgili bir model ve teknik bilgi aktarımının yanı sıra; anında geri bildirim prensibiyle, verimli toplantı yönetimi ile ilgili beceri kazandırmayı hedefleyen eğitimdir.

 
Bayer Crop Science
 
Değişime Liderlik

Paydaşlar ile güçlü bağlar kurma, dirençleri yönetebilme, iş birliği sağlama, katılımcı kararlar alabilme, anlam duygusu uyandıran bir vizyon oluşturabilme, değişim için heyecan yaratma, cesaretli adımlar atma, ilham verme ve güven sağlama gibi üst düzey beceriler kazandırmayı hedefleyen eğitimdir.

 
Eczacıbaşı