Collab Partners | YÖNETİCİ KOÇLUĞU
18841
page-template-default,page,page-id-18841,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive
 

YÖNETİCİ KOÇLUĞU

YÖNETİCİ KOÇLUĞU NEDİR?

Belirsizliğin ve değişkenliğin çok yüksek olduğu bir iş iklimindeyiz. Bu zorlu koşullarda etkili bir liderliğe olan ihtiyaç her gün daha fazla hissediliyor. Kendi dengelerini korurken kurumlarını da başarıya taşıyabilmek gibi ağır bir yükü üstlenen yöneticilerin liderlik yetkinliklerini daha rafine hale getirmesi kritik önem kazanıyor. Collab Partners yönetici koçları ile yapılan birebir seanslarda yöneticiler kendi inançları, bakış açıları, davranış kalıpları, güçlü yanları ve değişim gündemleri hakkında daha derin içgörüler kazanır. Bu iç görüler doğrultusunda liderlik yetkinliklerini geliştirmek ve kurumsal başarıyı artırmak üzere somut adımlar atma imkanı bulurlar.

Yönetici koçluğu güvene dayalı ve yöneticilerin gelişim gündemlerine hizmet eden bir süreçtir. Güven ve fayda sağlanması için açıklık, gizlilik ve yetkinlik önemli niteliklerdir. Collab Partners koçları uluslararası akreditasyon sahibidir. İngilizce, Almanca ve Türkçe konuşurlar. Koçluk ilişkilerini açık iletişim, koçluk etiğine uygunluk ve kişisel bilgilerin gizliliği temelinde yürütürler. Uzun yıllardır çok sayıda sektörde yerli, yabancı ve çok uluslu şirketlerden oluşan geniş bir müşteri portföyü ile çalışmaları nedeniyle hem yöneticilerin güncel zorlukları hem de sektörler üstü ortak ihtiyaçlar hakkında derin içgörülere sahip olmaları faydayı artıran önemli bir unsudur. Koçlarımızın kurumsal hayatın içinde çeşitli yöneticilik ve liderlik rolleri üstlenmiş olmaları da yöneticilerle kolay bağ kurmalarını sağlayan diğer bir avantajdır.

KOÇLARIMIZ:

Collab Partners koçlarının 25 yıla dayanan liderlik deneyimlerinin ortak paydası yapısal ve kültürel değişimin yönetimidir. 2014’ten bu yana Türkiye’de ve yurt dışında, kurumların ve liderlerinin dönüşüm süreçlerine destek olmaya devam eden koçlarımızı daha yakından tanımak için özgeçmişlerini inceleyebilirsiniz. Bize ulaşmak için aşağıdaki iletişim formunu doldurmanız yeterli. Size en hızlı şekilde yanıt vereceğiz.

Işılsu VURAL
PCC

Cenk DOĞRU
PCC

YÖNETİCİ KOÇLUĞUNDA NASIL BİR SÜREÇ TAKİP EDİLİR?

Koçluk sürecinin zihninizde net ve anlaşılır olması bizim için önemli. Aşağıdaki tabloda koçluk sürecinin ana hatlarını bulabiliriniz. Öncelikle koç ve yöneticinin birbirlerini tanıması, uyumlanması ve bağ kurması amacıyla bir “Kimya görüşmesi” yapılır. Bu seans bedelsizdir. Uyum oluşursa, devamında yöneticinin kararı ile koçluk süreci başlar.

Koçluk İlişkisi Koçluk Seansları İki Seans Arasında
Kimya seansı Check-in Kişinin seanslar sırasında belirlenen adımları atması; akabinde gözlem ve değerlendirmelerini not alması
Hedeflerin belirlenmesi Seans konusunu belirleme Farklı düşünce ve yeni davranış biçimlerine açık olunması
Gizlilik anlaşması Vizyon ve bireysel gelişim alanları doğrultusunda koçluk yapılması
360 değerlendirme verisi ve/veya paydaşlardan gelen geri bildirimlerin değerlendirilmesi 2-3 haftada bir düzenli seans yapılması
Kişinin yöneticisinin içgörülerinin sürece dahil edilmesi 8 ila 10 online seansın maksimum 6 ayda tamamlanması hedeflenir

COLLAB PARTNERS’IN YÖNETİM EKİBİNİZE SAĞLAYABİLECEĞİ DESTEĞİ KEŞFEDİN!

Global Müşterilerimiz

 
Vodafone
Coca Cola
Geberit
Pernod Ricard
Bayer Crop Science
Syngenta
Lasaffire
Mercedes
Maxion Jantaş
Howden
RHI Magnesita
Manheim
 

YÖNETİCİ KOÇLUĞU İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

KİMLER FAYDALANABİLİR?

Yönetici Koçluğu Programımız özellikle şu kişilere yöneliktir:

 • Yetenek olarak aday gösterilen Yöneticiler: Mevcut pozisyonlarında başarılı olmayı hedefleyen bireyler.
 • Deneyimli Yöneticiler: İş dünyasındaki hızlı değişimlere öncülük etmeyi amaçlayan deneyimli liderler, Üst yönetim ekiplerinde yer alan yöneticiler.
 • Girişimciler: Kendi girişimlerinde liderliklerini geliştirmeyi amaçlayan bireyler.
YÖNETİCİ KOÇLUĞU NASIL YAPILANDIRILIR?

Yönetici koçluğu süreci bir koç ile yönetici arasında gerçekleşen, açıklık, gizlilik ve güven temeline dayanan, yapılandırılmış ve veri odaklı bir dizi koçluk seansını içerir. Bu görüşmelerde yöneticinin davranış kalıplarını, güçlü yönlerini, inançlarını ve vizyonunu ortaya çıkarmak, kişisel değişim ve ilerleme gündemini netleştirmek ve bu yönde atılacak adımları kolaylaştırmak hedeflenir.

 1. Kimya görüşmesi

Süreç koç ile yöneticinin tanışması, bağ kurması ve uyumlanması amacıyla 45 dakikalık bir “Kimya görüşmesi” ile başlar.

 1. Koçluk görüşmeleri

Tavsiye edilen süre: Her seansın 1 saat ile sınırlı olduğu 8-10 adet online görüşmeyi genel bir çerçeve olarak öneriyoruz. Bununla birlikte, her kurumun farklı ihtiyaçları olduğunu dikkate alarak, daha az ya da daha çok sayıda görüşme planlama konusunda esnek bir yaklaşım sergiliyoruz. Ancak görüşme sayısı ve aralıkları ne olursa olsun, toplam sürecin 6 ayı geçmemesini önemsiyoruz.

İdeal seans sıklığı: Koçluk görüşmelerinin 15-20 günlük aralıklarla düzenlenmesini tavsiye ediyoruz. Bu aralık kişilerin görüşmeler arasında derinlemesine düşünmesi, uygulama yapması ve gelişimi değerlendirebilmesi için ihtiyaç duyacağı zamanı sağlamaya yönelik stratejik bir tercihtir.

Esnek planlama: Sürecin başlangıcında ve devamında görüşme saatleri bireysel programlar dikkate alınarak koç ve yönetici tarafından ortaklaşa belirlenir. Bu esnek planlama kişiye özel ve etkili bir koçluk deneyimi sunmak açısından önemsediğimiz bir unsurdur.

 1. Müşterinin üst düzey yöneticisi ile toplantı (İsteğe bağlı)

Bireylerin kendilerinde ve iş ortamında yaratmak istedikleri değişim ve gelişim için en kritik paydaşlardan birisi o kişinin yöneticisidir. Bu nedenle sürecin başında, ortasında ya da sonuna koçluk alan yöneticinin bilgisi ve onayı dahilinde böyle bir görüşme talebinde bulunabiliriz. Bu görüşme bedelsiz olarak yapılır.

BİR YÖNETİCİ KOÇUNA İHTİYAÇ OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

Şunlar bir koçluk sürecinin faydalı olacağına dair temel işaretlerdir:

 • Kişisel ve profesyonel olarak yetkinliklerinizi geliştirmek istiyorsanız
 • Güvenli ve tarafsız bir geri bildirime ihtiyaç duyuyorsanız
 • Niyetlerinizi hayata geçirme konusunda sizi yolda ve sorumlu tutacak bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız
 • Kişisel farkındalığınızı artırmak ve kendinizle ilgili iç görünüzü derinleştirmek istiyorsanız
 • Kendi liderlik yetkinliğinizi artırırken etrafınızdakilerin de potansiyelini ortaya çıkarmak ve güçlendirmek istiyorsanız
 • Kariyer yolculuğunuzda kendinizi sıkışmış hissediyorsanız
 • Ekibinizle ve diğer kritik paydaşlarınızla ilişkilerinizde karşılaştığınız zorlukları aşmakta güçlük çekiyorsanız
 • Yeni bir liderlik rolüne uyum sağlamakta zorlanıyorsanız
YÖNETİCİ KOÇLUKLARINA EN SIK GETİRİLEN KONULAR HANGİLERİDİR?

Yönetici koçluğu görüşmelerinde konuyu koçluk alan kişi belirler. Koçluk görüşmelerine en sık getirilen temalar:

 • Etkili iletişim
 • Çatışma yönetimi
 • Vizyon oluşturma ve Stratejik düşünme
 • Duygusal zeka, empati
 • Değişim yönetimi
 • Güçlendirme, yetkilendirme, delegasyon
 • Güven oluşturma
 • Dirençlerin iş birliğine dönüştürülmesi
 • Paydaş ilişkilerinin yönetimi, dahil etme
 • Kişisel iç görü ve farkındalık geliştirme
 • Etkili geri bildirim alma & verme
 • Vizyon oluşturma
 • Kariyer yönelimi
YÖNETİCİLER VERİMLİ BİR KOÇLUK SÜRECİ İÇİN NASIL BİR ÖN HAZILIK YAPABİLİR?

Yönetici koçluğuna hazırlanmak, değişime açık olmayı ve kişisel gelişim için zaman ve çaba harcamaya hazır olmayı gerektirir. Bu nedenle koçluk alacak kişilerin yöneticilik ve liderlik deneyimleriyle, yaşadıkları zorluklarla ya da geliştirmek istedikleri alanlarla ilgili akıllarına gelen her şeyi yazmaları iyi bir zemin oluşturur. Varsa mevcut “Değerlendirme Merkezi” raporlarının incelenmesi, astlardan, üstlerden, diğer iç ve dış paydaşlardan geri bildirim alınması bu zemini güçlendirir. Gerekirse, üstlerin bakış açısını ve gözlemlerini anlamak için Collab Partners koçları da koçluk alacak yöneticinin bilgisi ve onayıyla üst yöneticilerle görüşmeler yapabilir.

Görüşmelerin verimliliği için, yöneticilerin her görüşmeye konu belirleyerek gelmesi önemlidir.

Bize Ulaşın

Contact Form Demo TR

REFERANSLARIMIZ (2014-2023)

Collab Partners olarak, müşterilerimize bize duydukları güven için teşekkür ederiz.

Referanslarımız